top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Zostaniesz rodzicem? Zobacz jakie masz obowiązki


fot. eioba.pl

Mówi się, że narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu każdego człowieka. Jednak wraz z przyjściem nowego członka rodziny, na rodziców nachodzą nowe prawa i obowiązki. Wszystko to opisuje prawo międzynarodowe, a w Polsce Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.


Władza rodzicielska jest to całokształt obowiązków i uprawnień rodziców względem małoletniego w celu zabezpieczenia pieczy nad jego osobą i majątkiem. Przysługuje ona obojgu rodziców, chyba, że nie można ustalić macierzyństwa lub ojcostwa, to wtedy tylko jednemu z rodziców.


W ramach sprawowania pieczy nad osobą rodzice zobowiązani są do wychowywania dziecka i kształtowania jego osobowości w aspekcie emocjonalnym, duchowym, ale również rozwoju fizycznego. Rodzice mają prawo do wyboru drogi edukacji oraz wychowywania z własnym sumieniem, ale zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Również ważne jest to, że ich uprawnieniem jest rozwiązanie umowy o pracę małoletniego, wyrażenie zgody na badania lekarskie, zabieg oraz leczenie ciężarnej małoletniej czy przerwanie jej ciąży.


Piecza nad majątkiem przede wszystkim polega na zarządzie majątkiem, w ramach czego rodzice wykonują czynności faktyczne, prawne oraz przed sądem. Czynności te muszą wykonywać z należytą starannością, a jeśli przekraczają zwykły zarząd to wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego.


KRiO mówi o tym, że władzę rodzicielską należy pełnić dla dobra dziecka oraz interesu społecznego. Każdy z rodziców pełni ją samodzielnie i nie potrzeba zgody drugiego dla jej skuteczności. Co więcej władza rodzicielska jest niezbywalna.


Rodzice nie mogą przekroczyć uprawnień w reprezentacji szkodząc tym samemu dziecku. Nie mogą również mu szkodzić czynem niedozwolonym, bo grozi im odpowiedzialność karne. Zakazane jest również szkodzenie dziecka osobie trzeciej przez działanie lub zaniechanie rodziców.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page