top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Zasiłek dla bezrobotnych – jak uzyskać i ile wynosi


fot. praca.gazetaprawna.pl

Wiadomo, że każdy z nas chciałby prowadzić dostatnie, spokojne życie, w którym zaspokoi swoje zachcianki. Pewne również jest to, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Jednego dnia możemy posiadać świetnie płatną pracę, a drugiego ją stracić i nie zarabiać nic. Właśnie po to państwo przychodzi z instytucją zasiłku dla bezrobotnych.


Po pierwsze, żeby taki zasiłek otrzymać należy posiadać status osoby bezrobotnej, czyli :

- posiadanie zdolności do pracy;

- gotowość do podjęcia pracy;

- brak zatrudnienia i innej działalności zarobkowej;

- rejestracja w powiatowym urzędzie pracy.


Dana osoba dopiero po 7 dniach od rejestracji jest uprawniona do pobierania tego zasiłku, przyjmuje się, że 7 dni jest na znalezienie zatrudnienia.


Kolejnym warunkiem przyznania zasiłku jest przepracowanie co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy i jednocześnie zarabianie co najmniej minimalnej płacy.


Sama zaś wysokość zasiłku jest zależna od stażu pracy, a konkretnie przy 5 latach pracy wynosi 80% podstawy; między 5, a 20 lat – 100%; powyżej 20 lat – 120% podstawy zasiłku. Przy czym podstawa jest co roku waloryzowana w dniu 1 czerwca. Od 2018 roku podstawa za pierwsze 3 miesiące wynosi 730,50 zł netto, a za kolejne 583,79 zł netto.2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page