top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Samowola budowlana, czyli ile może nas kosztować nielegalny dom

Mówi się, że każdy mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i wychować syna. Trzeba jednak pamiętać o to, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ponieważ ustawodawca od wielu lat walczy z nielegalnym budowaniem nieruchomości.


fot. KB.pl

Nawet 720 000 zł grzywny grozi osobom uprawiającym samowolę budowlaną. Poza tym ustawodawca przewiduje jeszcze karę ograniczenia wolności oraz karę pozbawienia wolności do lat 2 na co wskazuje art. 90 ustawy – Prawo budowlane.

Samowoli budowlanej podlegają nie tylko lokale mieszkalne, ale np. również hale, magazyny, a nawet stawy ( zwolnione są przydomowe baseny oraz oczka wodne o powierzchni do 50 m2).


Przykładem jest sprawa z 2009 r., gdzie mężczyzna na swojej działce wybudował staw bez odpowiedniego pozwolenia. Za ten czyn Inspektor Nadzoru Budowlanego określił kwotę za legalizację samowoli budowlanej w wysokości 225 000 zł. W nowelizacji doszło do zmniejszenia opłat za legalizację samowoli, ale zależy to od tego czy budowa została zgłoszona.


W momencie, gdy INB odkryje, że nieruchomość został zbudowana bez pozwolenia wtedy stawia nas przed wyborem : legalizacja lub rozbiórka. Trzeba pamiętać o tym, że legalizacja nie zawsze jest możliwa wszystko zależy od zgodności z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zachowania przepisów budowlano – technicznych. Legalizacja może być również nakazana z urzędu.


Pewnie każdy z nas kojarzy tzw. „wóz Drzymały” – symbol walki o zezwolenia budowlane z Prusami. Obecnie warto jednak zadbać o to, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem oraz bez prób jego obejścia. Ustawodawca nie ustala przepisów, żeby nam zaszkodzić, dlatego zostały wprowadzone pozwolenia na budowę i trzeba je uzyskiwać.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page