Szukaj
  • Prawnicy Online

Sąsiad uprzykrza Ci życie? Masz prawo pójść do sądu.


fot. natemat.pl

Pewnie wielu z nas miało sąsiada z którym nie najlepiej się żyło, czyli np. głośne imprezy. Jedna z najbardziej znanych zasad życia mówi o tym, że wolność jednego kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. I właśnie to na względzie ma polski ustawodawca wprowadzając pojęcie immisji.


Warto zacząć od tego, czym są immisje. Są to działania właściciela jednej nieruchomości odczuwalne na drugiej. Immisje dzielą się na pośrednie i bezpośrednie.


Immisja pośrednia dzieli się jeszcze na materialną czyli np. zapach lub dźwięk oraz niematerialną, np. gromadzenie niebezpiecznych substancji, ponieważ powoduje to lęk.


Immisja bezpośrednia polega na konkretnym działaniu wymierzonym w drugą nieruchomość. Może być to np. wyrzucanie śmieci albo ukierunkowanie rury odprowadzającej wodę deszczową na drugą działkę.


Dosyć głośną sprawą dotyczącą immisji była budowa wieżowca „Intercontinental”, w którym architekt musiał wprowadzić zmiany, ponieważ zasłaniał światło słoneczne budynkom mieszkalnym. Ze względu na to posiada w sobie „dziurę”, która przepuszcza promienie słoneczne.


Warto też wiedzieć jak przeciwdziałać immisjom. Po pierwsze ciągłe wzywanie policji do niczego prowadzić nie będzie, dlatego najlepiej jest zawrzeć jest porozumienie o życiu sąsiedzkim i wypracować zasady współżycia. Ostatecznością jest roszczenie negatoryjne o zaprzestanie działań i przywrócenie stanu do poprzedniego. Sprawy te są długotrwałe i nigdy nie wiadomo jak się skończą, konieczne wtedy są dobre dowody, o które ciężko zadbać.


17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie