top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Prowadzisz własny sklep? Wydawaj paragony!


fot. green-mom.com

Większość z nas na pewno pamięta sytuację, w której zachodzimy do sklepu, który prowadzi znajoma pani, brakuje nam pieniędzy i kupujemy „na zeszyt”. Takie zachowanie, które wydaje się bardzo miłe może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Relacje międzyludzkie są ważne, ale zawsze trzeba uważać, aby nie popaść przez to w problemy z prawem.


Każda sprzedaż musi być udokumentowana na kasie fiskalnej. Pominięcie tego skutkuje karą grzywny w wysokości od 20 do 180 stawek dziennych, które są ustalane na podstawie dochodów i sytuacji finansowej poszkodowanego, przy czym minimalna kara to 500 zł.


To samo tyczy się sprzedaży bez wydania paragonu. Oczywiście wysokość kary jest zróżnicowana. Całkowity brak kasy fiskalnej jest nieporównywalny do jednej sprzedaży bez wydania paragonu. Dlatego za wykroczenie skarbowe wachlarz grzywny wynosi od 150 do 30 000 zł.


Warto zaznaczyć, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej występuje u sprzedawców i osób świadczących usługi, których roczny obrót w danym roku wynosi 40 000 zł. Osoby, które rozpoczynają działalność mają limit zmniejszony do 20 000 zł.


Sprzedawca, który już dokonał sprzedaży bez wprowadzenia jej do kasy fiskalnej lub bez wydania paragonu ma możliwość uniknięcia kary. Musi on wyrazić czynny żal i wprowadzić korektę w zeznaniu podatkowym oraz napisać uzasadnienie dlaczego do tego doszło. Należy tego dokonać przed wydaniem mandatu lub rozpoczęciem postępowania.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page