top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Oszustwa podatkowe – jak się ustrzec przed olbrzymią karą?


fot. dzierzoniow.pl

Nawet 25 lat pozbawienia wolności – tyle wynosi najwyższa sankcja za nieprawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej. Często polega to na niezgłoszeniu prowadzonej działalności gospodarczej. Liczba takich osób wcale nie maleje, wysokość kar stale rośnie. Polski wymiar sprawiedliwości coraz bardziej piętnuje takie wykroczenia oraz przestępstwa.


Obowiązkiem każdej pracującej osoby jest sporządzenie deklaracji podatkowej. Popełnienie oszustwa podatkowego można popełnić umyślnie lub nieumyślnie na wiele sposobów, ale zawsze będzie wiązało się z kontrolą Urzędu Skarbowego. Co prawda w praktykach sądów rzadko wymierzane są kary pozbawienia wolności, ale w wyjątkowych przypadkach mogą orzec wspomniane wyżej 25 lat.


Najczęstszymi oszustwami podatkowymi są : zatrudnianie „na czarno”, zaniżanie dochodów czy stosowanie zerowej stawki podatku VAT. Jednak często błędy robione są przypadkowo. Za każdy z czynów grozi nam surowa sankcja. Warto jest dowiedzieć się jak zapobiegać błędom i uniknąć kary.


Jeśli podatnik zauważy błąd jeszcze przed rozpoczęciem kontroli skarbowej i uiści odpowiednią kwotę oraz wprowadzi poprawki to wtedy całkowicie uniknie kary. Gorzej wygląda sytuacja jeśli zostanie wszczęta kontrola. Wtedy należy udowodnić, że zaniedbanie polegało np. na błędzie rachunkowym lub z niewiedzy podatnika. Skutkuje to zmniejszeniem kary do 20-30%. Jeśli oszustwo było umyślne wtedy obowiązuje 100% kary. Co więcej osoba taka zostaje wpisana do Krajowego Rejestru Karnego. Przez dobrowolne uiszczenie takiej opłaty unikniemy „bycia karanym”, a ewentualne następne przestępstwo nie będzie skutkować recydywą.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page