top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Odszkodowanie za bilet lotniczy


Nawet 600 € - tyle może wynosić odszkodowanie za opóźniony lot. Linie lotnicze tak jak inne firmy transportowe wypłacają odszkodowanie za swoje błędy przy przewozie. Ludzie coraz częściej korzystają z tego środku transportu, dlatego wzrasta również ilość spraw z tym związanych. Warto zatem wiedzieć kiedy przysługuje takie odszkodowanie.


Prawo dotyczące tej kwestii kształtuje się poprzez wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i to właśnie poprzez coraz większa ilość wyroków z tym związanych cały czas się rozwija.Po pierwsze odszkodowanie dotyczące opóźnionych lotów dotyczą sytuacji, gdy samolot ląduje w docelowym miejscu 3 godziny po planowanym przylocie. Jeśli tak już się stanie pasażerowie zyskują praw do odszkodowania. Ustawodawca jakim jest UE, postanowił, że kwota, którą można uzyskać wynosi od 250 do 600 €.


Pasażerowie tak opóźnionych lotów, są traktowani jak pasażerowie lotów odwołanych. Trzeba jednak zauważyć, że przepisy te nie dotyczą sytuacji nadzwyczajnych, takich jak wybuch wulkanu, awaria samolotu, czy burze lub bardzo mocne podmuchy wiatru. Strajk pracowników przykładowo jest jednak sytuacją, gdy należy się odszkodowanie.Wysokość odszkodowania również jest jasno wytłumaczona, bowiem :

- 250 € - lot do 1500 km

- 400 € - lot 1500-3500 km

- 600 € - każdy inny lot.


Warto o tym pamiętać ponieważ linie lotnicze niechętnie przypominają o uprawnieniach swoich pasażerów.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page