top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Konsekwencje jazdy bez „prawka”


fot. Trojmiasto.pl

Wielu nastolatków wyczekuje dnia, kiedy będą mogli w końcu uzyskać licencję na prowadzenie samochodu. U niektórych wyczekiwanie wydłuża się poprzez niezdawane egzaminy. Wtedy właśnie rodzi się myśl : „ Będę jeździł/a bez prawka tak często w końcu nie łapią.” Jest to bardzo duży błąd, ponieważ stwarza się niebezpieczeństwo na drodze, a jednak egzaminy służą temu, aby tego niebezpieczeństwa nie było. Co więcej stwarza się też konsekwencje samemu sobie.


Polski ustawodawca cały czas walczy z kierowcami nie posiadającymi prawa jazdy i cały czas zwiększa kary za jego brak.

Kary w zakresie prawa jazdy należy podzielić na 4 kategorie:


1. Brak prawa jazdy w momencie kontroli;

2. Brak prawa jazdy w ogóle, lub brak konkretnej kategorii;

3. Uprawnienia czasowo zawieszone;

4. Uprawnienia cofnięte – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.


W pierwszym przypadku grozi tylko mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu oraz również ewentualne następne 50 zł za brak innych dokumentów (planowane jest stworzenie systemu teleinformacyjnego, który umożliwi jazdę bez dokumentów).

Jeśli podczas kontroli okaże się, że kierowca nie posiada uprawnień na konkretną kategorię sytuacja wygląda gorzej. Wtedy Kodeks Wykroczeń przewiduje mandat 500 zł lub karę grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł oraz koszty odholowania pojazdu


Trzeci przypadek jest jeszcze gorszy, a dotyczy to sytuacji, gdy np. uprawnienia są zawieszone na 3 miesiące za przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowany. Wtedy kierowcy grozi 500 zł mandatu lub kara grzywny od 20 do 5000 zł plus sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.


W momencie, gdy kierowca złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wtedy grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz kara grzywny.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page