top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Dbaj o środowisko – możesz słono zapłacić !


Nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi prowadzącemu zakład za rażące naruszenie stanu środowisko. Tyczy się to wody, powietrza, ziemi, zwierząt jak i roślin. Akurat ten przepis jest typem kwalifikowanym, więc osobom prywatnym za ten sam czyn grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo wysoka kara co pokazuje jak bardzo zależy ustawodawcy na tym zagadnieniu.

Temat ochrony środowiska został kilkukrotnie poruszony w Konstytucji RP. Zgodnie z nią każdy obywatel ma prawo dostępu do środowiska, który państwo ma nam zapewnić. Ale z drugiej strony już w tym samym akcie ujęty jest fakt, iż obywatele mają obowiązek dbania o stan środowiska i odpowiadają za jego naruszenie.


Prawo ochrony środowiska cały czas w Polsce się rozwija. W dużej mierze dzieje się tak dzięki prawu unijnemu. UE z roku na rok wprowadza nowe przepisy, które Polska jako jej członek musi wprowadzać do swojego systemu prawnego.


Ale oprócz prawa unijnego sam polski system prawny coraz bardziej skupia się na działaniu walczącym z przestępcami w tym zakresie. Przykładem jest sprawa z Bydgoszczy, gdzie mężczyzna został obciążony karą w wysokości 1150 zł za wywóz śmieci do lasu. Za umyślne trwałe szkody w środowisku jak grozi do 5 lat pozbawienia wolności, ale za ten sam czyn można odpowiedzieć przy działaniu nieumyślnym. Kara wtedy zmniejszona jest do 2 lat pozbawienia wolności, chyba, że uszkodzenia nie są trwałe to wtedy przy działaniu nieumyślnym ustawodawca przewidział karę ograniczenia wolności lub grzywny. Przepisy dotyczące ochrony środowiska są zapisane w Kodeksie Karnym oraz ustawie – Prawo Ochrony Środowiska.2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page