top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Chcesz zmienić środowisko pracy? Dzięki UE leć za granicę.


Swoboda przepływu pracowników jest jedną z podstawowych swobód wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Znalazła swoje miejsce już w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej z 1957. Jest połączona z swobodą przepływu osób i kształtuje się jak większość prawa UE na podstawie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.


Jej podstawowym założeniem jest zakaz dyskryminacji pośredniej jak i bezpośredniej pracowników wszystkich państw członkowskich bez względu na ich pochodzenie, wynagrodzenie czy rodzaj zatrudnienia.


Z tego już można wywnioskować, że każdy obywatel UE ma prawo do poruszania się po całych granicach UE w celu poszukiwania pracy. Obejmuje to również pobyt w danym państwie również po ustaniu zatrudnienia, a co więcej obejmuje to również rodzinę pracownika.


Dzięki tej swobodzie pracownikowi przysługują również przywileje socjalne przysługujące pracownikom krajowym. Swoboda przepływu pracowników nie dotyczy obywateli państw trzecich. W tych przypadkach każde państwo członkowskie zawiera oddzielne umowy z takimi państwami.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page