top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPrawnicy Online

Alimenty na rodzicafot. no-tax.no

Pewnie większość z nas słyszała o alimentach i zwykle są to świadczenia rodziców na dzieci. Jednak polski ustawodawca wprowadził obowiązek alimentacyjny również w drugą stronę. Dzieci są zobowiązane do świadczeń na rodziców i niby jest to obowiązkowe, ale są sytuacje kiedy można te uniknąć.


Po pierwsze alimentów mogą domagać się zarówno rodzice biologiczni jak i ojczym i macocha. Przesłanką po ich stronie jest stan niedostatku, który sąd rozpatruje indywidualnie przy każdej sprawie. Ważne jest to, iż zanim rodzice zgłoszą się po alimenty do dzieci, najpierw muszą zgłosić się do małżonka.


Aby dzieci mogły płacić alimenty muszą mieć odpowiednią sytuację finansową. Nie można spełnić tego obowiązku, posiadając złą sytuację materialną.


Ważną kwestią jest również to czy dziecko posiada rodzeństwo, wtedy obowiązek przechodzi na wszystkie dzieci. Jeśli sytuacja finansowa któregoś dziecka jest nieodpowiednia do świadczenia alimentów, wtedy reszta rodzeństwa wypłaca świadczenia.


Jeśli dziecko, które ma odpowiednią sytuację finansową chce uniknąć świadczenia, musi powołać się na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Mówimy wtedy o niegodności alimentacyjnej i oznacza to sytuacje, gdy rodzic wcześniej sam uchylał się od obowiązku alimentacyjnego, znęcał się psychicznie lub fizycznie, czy nie interesował się dzieckiem lub nie utrzymywał kontaktu.


Warto dodać jeszcze, że świadczenie alimentacyjne nie musi posiadać charakteru pieniężnego. Zamiast tego może polegać na pomocy materialnej w postaci np.: ubrań, leków, żywności czy opału.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page